İsteme Çiçeği

İsteme çiçeği töreni, evlilik kararı alan çiftin ilişkilerinin ismini koymak ve ailelerin nezdinde kararlarını ilan etmek amacı ile yapılan seremonilere denir. Peki kız isteme gelenekleri nelerdir? Kız istemeye giderken hangi çiçek götürülür? En çok tercih edilen kız isteme çiçeği modelleri nelerdir? Gelin hep beraber bu sorulara en doğru yanıtlarını bulalım.

Kız isteme töreninden önce genellikle aileler daha önceden tanışmış olur. Kız isteme töreni, ailelerin birbirini daha da yakından tanıdığı ve çocuklarının evlilik kararında hemfikir olduklarını belirttikleri, bir sonraki adım olan nişan veya düğün tarih belirledikleri geleneksel bir olaydır. Pek çok farklı kültürde kız isteme adetinin yeri vardır. Türk kültürü, gelenek ve göreneklerine bağlı, aile merkezli bir kültürdür. Evliliklerde çiftlerin iyi anlaşmasının yanı sıra, ailelerin de anlaşması önemsenmektedir. Kız isteme törenine hem gelinin hem de damadın anne babası, teyzeleri, halaları, amcaları, dayıları, dedeleri, anneanneleri ve birinci dereceden tüm aile fertleri katılabilmektedir. Oğlan tarafından ailede söz geçen bir aile büyüğü sözü alarak kız istemeyi gerçekleştirir. Kız tarafından ise aile büyüklerinden biri onay genç çiftin evliliğine onay verip vermediğini açıklar. Günümüzde evlilik kararını genç çiftler almaktadır. Aile büyüklerinin durum hakkında mutabık olduklarını kız isteme seremonisi esnasında bildirmesi gelenekselleşmiş bir hadisedir. Kız isteme töreninde her iki taraf da kapsamlı bir hazırlık yapmaktadır. Kız istemeye giderken olmazsa olmaz en önemli iki unsur vardır. Birincisi kız isteme çiçeği, ikincisi ise isteme çikolatasıdır. İsteme çiçeği gösterişli ve özenli olmalıdır çünkü kız isteme çiçeği simgeseldir. Erkek tarafı, kızın ailesinin evine giderken ellerinde çiçek ve çikolata bulunur. 

Kız isteme çiçeği genellikle abartılı olur. 41 gül kız isteme çiçeği, 101 gül kız isteme çiçeği, 201 gül kız isteme çiçeği, 1001 gül kız isteme çiçeği gibi ne kadar çok gül içerirse o kadar etkileyicidir.

 

Kız İsteme Çiçeği Nasıl Olur?

Kız isteme çiçeği nasıl olur? Kız isteme çiçeği içerisinde hangi çiçekler bulunur? Kız isteme çiçeği boyutu nasıl olmalıdır? Kız istemeye giderken en çok hangi çiçek tercih edilir? Sorularının en doğru yanıtlarını İzmir Çiçekçilik isteme çiçeği kategorisi altında bulabilirsiniz.

İsteme çiçeği ne kadar görkemli, şaşalı olursa o kadar iyidir. Genellikle abartılı ve boyutu büyük çiçekler tercih edilmektedir. İsteme çiçeği yapay veya canlı çiçeklerden hazırlanabilmektedir. Günümüzde yapay çiçeğin modası geçtiği ve genelde canlı çiçekler talep edildiği için daha çok canlı çiçekler ile hazırlanan isteme buketleri ve kutuda isteme çiçekleri revaçtadır.

Kız isteme çiçeği mutlaka günün taze ve canlı çiçekleri ile hazırlanmış olmalıdır. Güzel kokulu ve romantik çiçekler tercih edilmelidir. Parlak ve romantik kırmızı güller, beyaz güller, şakayıklar, lilyumlar, laleler kız isteme çiçekleri hazırlanırken en çok tercih edilen çiçeklerin başında gelmektedir. Kırmızı gül vazgeçilmezdir. Evlilik teklifi, nişan, söz seremonilerinde olduğu gibi isteme törenlerinde de en trend çiçek dikkat çekici rengi ve aşkı temsil etmesi sebebi ile kırmızı güldür. Kırmızı gülden sonra ise isteme çiçeği hazırlanırken en çok kullanılan çiçek beyaz güldür. Güllerin akabinde laleler, lilyumlar ve şakayıklar gelmektedir. Nadiren de olsa özel saksılar içerisine hazırlanan orkide aranjmanları, butik çiçek aranjmanları, vazoda özel tasarım çiçekler de isteme çiçeği olarak tercih edilmektedir. İsteme çiçekleri hazırlandıktan sonra güzel kokmaları ve parlamaları için kokulu parlatıcılar sıkılmaktadır. 


21 Gül ve 41 Gül İsteme Çiçeği Anlamı

Kız isteme çiçeği seçerken satın alacağınız çiçek modeli ne olursa olsun ilk dikkat etmeniz gereken içerisindeki çiçek sayısının tek rakamdan oluşmadır. Gelenek ve göreneklerimize göre kız isteme, nişan gibi törenlerde “Sen dünyada teksin, tek aşkımsın” anlamına gelen 21 ve 41 adet gül içeren çiçek buketleri ve aranjmanları kız isteme seremonileri için uygundur. Birlikte bir ömür geçirmeye, bir yastıkta birlikte yaşlanmaya karar veren çiftin birbirleri için ne kadar özel olduklarını ifade eden tek sayılı gül buketleri günün anlam ve önemini taşımaktadır. 41 Gül İsteme Çiçeği ise bu anlamın dışında “41 kere maşallah, nazar değmesin.” anlamına da gelmektedir. 41 gül isteme buketi, en çok tercih edilen isteme çiçeklerinden bir tanesidir.


101 Gül İsteme Çiçeği

Kız isteme çiçeği modelleri arasında en trend olanı 101 gül isteme çiçeğidir. Büyük bir aşkı ifade eden 101 gül isteme çiçeği oldukça gösterişli ve romantiktir. 101 kırmızı gül buketi, 101 beyaz gül buketi, 101 pembe gül buketi gibi farklı renklerle çeşitlendirilebilen isteme çiçeği isteme töreninin anlamına son derece uygundur. 101 gül aynı zamanda sonsuz sevgi anlamını da taşımaktadır. Asla bitmeyecek duyguların temsilcisi olan 101 sayısı asla bitmeyecek aşk dolu bir evlilik demektir. Güller, binlerce yıldır aşkın ve tutkunun sembolü olmuştur. Sevgiliye ilanı aşk etmenin, evlilik teklifinin, kız isteme töreninin yolu güller hediye etmekten geçer. 101 gül isteme çiçeği, geçmişten bugüne kadar geleneklerimizdeki yerini korumuş, en beğenilen kız isteme çiçekleri arasında baş köşedeki yerini almıştır.


Şakayık Kız İsteme Çiçeği

Kız isteme çiçekleri arasında en asil ve gözde olanı şakayık isteme çiçeğidir. Şakayık çiçeği güzelliği, sevgiyi ve şefkati simgelemektedir. Dünya üzerinde pek çok kültürde ihtişamlı ve asil görüntüsü ile özel kabul edilen, destanlara konu olmuş şakayık çiçeği, kız isteme çiçeği hazırlanırken de en çok talep edilen çiçeklerden biridir. Unutulmaz ve özel bir günün simgesi olacak özel bir isteme çiçeği arayanlar için doğru seçim olan şakayık kız isteme buketi farklı tasarımlar ile karşımıza çıkmaktadır. Yalnızca şakayıklardan oluşan isteme buketi, şakayık ve güllerden isteme buketi, şakayık ve dekoratif garnitürler ile hazırlanan isteme buketi gibi çeşitli modeller arasından arz ve talebe göre hazırlanmaktadır.


Kutuda İsteme Çiçeği

Kız isteme çiçeği modelleri arasında günümüzün en popüler modeli kutuda isteme çiçekleri hem şık ve modern görüntüsü hem de gösterişli olması ve masa üzerinde güzel duruşu sebebi ile çokça tercih edilmektedir. Kalp kutuda isteme çiçeği, kare kutuda isteme çiçeği, silindir kutuda isteme çiçeği gibi farklı opsiyonlar mevcuttur. Kutu içerisine hazırlanan isteme çiçeği nemli oasisler üzerine kesme çiçekler ile tasarlanmaktadır. Her gün ıslatılarak nemi korunan oasisler üzerindeki çiçeklerin ortama ömrü 1 haftayı bulmaktadır. Kutular üzerine isteğe göre müstakbel gelin ve damadın isimleri veya isimlerinin baş harfleri yazılabilmektedir.


İzmir Çiçekçilik İsteme Çiçeği Modelleri

Kız isteme çiçeği modellerinin en güzel örneklerini online çiçekçilik mağazasında sunan İzmir Çiçekçilik, uzman çiçek ustalarının elleri ile özenli bir şekilde hazırladıkları en hoş kız isteme çiçeklerini İzmir’de neredeyse tüm ilçe ve beldelere aynı gün içerisinde teslim etmektedir. En özel gününüzde sizleri memnun edecek şık çiçek tasarımlarını kolaylık ile sipariş verebilirsiniz. İzmir'de 20 yılı aşkın süredir hizmet veren ve her geçen gün dağıtım ağını genişleten firmamız ile irtibata geçerek hayalinizdeki isteme çiçeği modeline kavuşabilirsiniz. İsteme çiçeği siparişi ile ilgili sorularınız ve talepleriniz için sitemiz üzerindeki irtibat numaralarımızdan bize ulaşmanız yeterli olacaktır.


Whatsapp ile Sipariş